Materyalizm ve Din

Din adına konuşan kişilerin söylemlerindeki yanlışlık ve hatalardan dolayı, materyalizm fikri, yani varlığın sadece fiziki maddelerden ibaret olduğu düşüncesi, insanoğlunu sarmaya başladı bir kaç asır önce. Halbuki, varlık temelli olmayan dini söylem ve açıklamaların aslında hiç bir değeri ve önemi yoktur. Bir yaratıcıya iman etmek yani bu varlığın kendi kendine olamayacağından kesin emin olmak, ancak ve ancak kainatın şahitliği altında düşünce, gözlem, ve sorgulama gibi aşamalardan geçilerek ulaşılabilmesi mümkün olan bir sonuçtur.

Din, hür bir varlık görüşü olarak anlaşıldığı zaman materyalizmin anlamsızlığı ortaya çıkar. Kurumsallaşmış bir din anlayışı, insanın özgürce varlık anlayışı geliştirmesi yerine, insanı kurumun kendisine köle eder ve insanın ebede uzanan özellikleri körleştirir. Şimdi, materyalizmin bu dünyada hakim olmasının sebebi, karşısında duran temelsiz din anlayışı sunumundan dolayıdır.

Örneğin, elmanın varlığının kaynağı üzerine düşündükten sonra, bu tecrübe ve şuurun sonucunu temsil etme makamında kılınır namaz. Yoksa, taklidi bir ritüel, yani anlamını tecrübe etmediğimiz hareketler bütünü yerine getirilmiş olur. İnsan, hürriyetin şahsi sorumluluğunu omzuna yüklemeli ve kendi sonucuna kendisi ulaşmalı. Ancak bu şekilde insanın taklitten kurtulabilmesi mümkün olabilir.

Din, varlığının yaratıcısının kaynağını araştırmaktır. Mekanik/robotik hareketler ve rutinler topluluğu değildir.

Email this to someonePrint this pageShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest
Kategori: Yansımalar
Emin Seyyah

Yazar Hakkında:

Parçası olduğumuz bu muazzam kâinatın varoluş hikmetini ve kendi varlığımın manasını anlamaya çalışırken ruh dünyama yansıyan izleri belki başka muhtaçların da insanî yaralarına merhem olabilir düşüncesiyle burada paylaşıyorum.

Mutlu tefekkürler!

Diğer yazıları için tıklayın.

Fikrinizi Paylaşın