Kainat ve İnsan Yansımalar

Su İçmenin İki Yolu

Su İçmenin İki Yolu | Ha-Mim

Bir bardak su bana bakıyor. İçmeden önceki ve sonraki halimle iki farklı tavır içerisinde olabilirim:

1. Bu su benim susuzluğumu giderdi, sağlıklı olmak için günde bir litreden fazla su içmem lazım, çok yararlı bir içecek, özellikle sıcak havalarda su içmeye özen göstermem gerekiyor vs..

2. Benim susuzluğumu giderebilecek özellik taşıyor mu bu su? Acayip bir rahatlama hissettim içerken, sanki üzerimdeki yük kalktı ve uçuyorum. Rengi, şekli belli olmayan bir mahluk benim susuzluğumu gidereceğini nereden biliyor? Susuzluğumu gideren kaynak su mu, başka bir şey mi acaba???

Su içmek gibi basit bir fiili ya vahyin rehberliğine hiç gerek duymadan seküler bir şekilde yaparım. Suyun özelliğini anlatan bir çok kitap ve araştırma var.

Ya da vahyin rehberliğinde içebilirim ve bu rehberlik eşliğinde düşünürüm ki, beni bir mahlûk ile yani su ile mutlu eden, başka şekilde de mutlu edebilir, tüm ihtiyaçlarımı karşılayabilir ve bu Zât zengin, mutlak hazineleri var, bana verdikleri tam olarak bana verilen duygularla örtüşüyor.

Bu tavırlardan biri bizi fenâaya, diğeri ebediyete götürür. Seçim bizim…

Yazar hakkında

Şeyma Nur

Kainatta ve kendinde olup biten olayları anlamak için, heyecanlı bir çocuk edasıyla gözlemleme ve araştırma gayesinde ve hayat tablosunu bu şekilde çizmeye çalışan aciz ve nazenin bir kul.

Yorum yazın