Usûle Dair Yansımalar

Allah için Sevmek

ayna olmak

Allah için sevmek ne demek diye düşünmüştüm yakınlarda kendi dünyamda. Eskiden Allah için sevmeyi beraber “dini” birşeyler yaptığımız arkadaşları sevmek diye düşünürdüm. Bazen Allah için sevmenin karşılıksız sevmek olarak yorumlandığını da görüyorum. Bugünlerde Allah için sevmenin çok daha farklı olduğunu anlıyorum. Kendi içimde yaptığım muhasebeyi sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Ben bir çiçeği sadece bir çicek, canlı ve güzel bir varlık olarak seviyorsam, onu kendi adına/adıma seviyorum demektir. Ama o çiçeğin üzerindeki güzelliğin, hikmetin, şifanın, sanatın çiçeğin kendine ait olamayacağını  görüyorsam, çiçekle bana gönderilen “ilahi” mesajı alabiliyorsam onu Allah için seviyorum demektir.

Aynen bir insanı severken de hangi oranda onun benim hoşuma giden özelliklerinin her birinin aslında o fani, aciz ve fakir insana ait olamayacagini farkedersem o oranda onu Allah için sevmiş olurum. Bir ortamda Allah anlatılıyor diye ben o ortamdaki insanları otomatikman Allah için seviyor olmam. Diyelim bir insan Allahtan bahsediyor, bu da benim çok hoşuma gidiyor. “Bu insanın anlatımı ne güzel”de kalırsam; o güzel anlatışı Vereni, bu insan vesilesiyle beni hidayetle Buluşturanı görmezsem o insanı kendi adına seviyorum demektir.

Arkadaşımın güler yüzünün arkasında Allah’ın rahmetine, misafirperverliğinin arkasında Allah’ın ikramına, cömertliğinin arkasında Allah’ın cömertliğine vs vs şahit olmuyorsam o arkadaşı Allah için seviyorum demem iddiadan ibaret kalır.

Ne zamanki sevdiğim bir özelliği o insanın kendisine ait sansam acı çektiğimi görüyorum. Hiçbir insan mükemmel olmadığı için her an her mekanda aynı kalitede rahmete ayna olamayabiliyor, iradesini kötüye kullanabiliyor, aynasını kirletiyor. Bir özelliği severken gözümü Asıl Kaynağa çevirirsem o özelliği göremediğim zamanlarda acı çekmem; çünkü bana sevdirilen bu özelliğin Kaynağının Baki olduğunu bilirim. Şu an hoşuma gitmeyen durumun nedeni aynen benim gibi hata yapabilen başka bir insanın aynasını kirletmiş olmasıdır. Ona şefkat duyarım, aynasını temizlemesine yardım ederim, Allah’in güzel isimlerinin bu kiside de tecelli etmesi icin dua ederim.

Elbette bu konu ya hep ya hiç meselesi değil. Ben tevhid terbiyesi aldığım oranda mevcudatı, insanları Allah için severim; terbiyemin eksik kaldığı oranda da kendi adlarına severim ki bu da fenaya gidecek hakikati olmayan bir sevgidir. Önemli olan tevhid terbiyesine olan ihtiyacımı farketmek ve bu terbiyeye girmenin yollarını aramak..

Yazar hakkında

Fatmanur Köksal

Hayattaki doğru cevaplara “sahip” olduğumu zannederken (Müslümanım, namazımı kaçırmam, iyi kalpliyim vs.) bütün bunların birer iddiadan ibaret olduğunu farkettim. Soru sormamak, "tamam, kabul ettim" demek anlamış olmak mıdır, yoksa sahte bir emniyet mi? Ha-Mim’de içinde bulunduğum ezbercilikten kurtulmayı ve bu vesileyle vahyin teklif ettiği, eşyayla, insanlarla ve hadiselerle konuşma dilini öğrenmeyi ümit ediyorum.

Yorum yazın

1 Yorum

  • Çiçekle bana gnderilen ilahi mesaj,çoook güzel bir teşhis olmuş bu çiçek olabildiği gibi her şeye de uyarlanabilir eş,çocuk ,mal mülk  v.s v.s v.s evet bakış açımızı her zaman sabit tutmalıyız Allah için bakmak ve görmek….Allah razı olsun emeklerinize sağlık…