Kur'an Okumaları

Duha Suresi Notları

Duha Suresi Notları | Ha-Mim

Aydınlık sabahı düşün, 2- ve durgun, karanlık geceyi 3- Rabbin seni ne unuttu ne de darıldı.

Burada peygambere hitap vardır fakat bunu sadece bu şekilde anlarsak konu tarihi anmakla kalır. Hitap tüm insanlığadır. Ey Muhammed demiş olsaydı konu geçmişte kalırdı. Burda bugüne hitap ediyor(peygamberin bugünü, o zamanın bugünü, bizim bugünümüz) ”Vahiy biz’e ve ‘şimdi’ iniyor. (vahiyi hikayeleştirmemek)

Hitapta ‘Ey Muhammed’de demiyor; ‘ Ey İman Edenler’de demiyor. Yani; Bu hitap tüm insanlaradır.

Tüm insanlara size darılmadım, terketmedim de diyor Rab, yani bizden ümitli…(Rab kelimesini de kullanması burda bir sıcaklık yakınlık samimiyet ifade ediyor) Ben sizden ümitliyim diyor…Ümitsizliğe düşmeyin..Şeytanın düşürmek istediği ümitsizlik kuyusuna düşmeyin diyor…Teselli ediyor adeta..Ben buradayım(gelirsen,Kuran’ı okursan,benle tanışmak istersen) korkma diyor…Ne büyük bir teselli… :)

Kuşluk vaktini(aydınlık sabahı) kullanması..Durgun geceden sonra aydınlık sabahı kullanması; bizim gecemizin(dünya gecesi,rüyası) aydınlığa kavuşabileceğini, eğer istersek karanlıktan aydınlık sabaha kavuşabileceğimizi. Yardım edeceğini, ümitli olduğunu söylüyor. Kuşluk vakti gecenin birden, az bir zaman içinde aydınlığa kavuştuğu vakittir. Rab bize işte bu kadar yakın..

Gecenin arkasındaki açılış, aydınlık; kıştan sonraki bahar, karanlıktan sonra aydınlık manasına da gelir.(cümlede)

‘Vedduha’daki ”vav” harfleri, Şahit olsun ki.. demektir.

4. ve 5. ayetlerdeki sonraki öncekinden daha hayırlıdır cümlesi: Burada kullanılan Ağiret kelimesi hem ‘ahiret’i kasteder hem de ‘ahir’ (sonraki) kelimesini kasteder..

Sonrakinin öncekinden hayırlı olması ve Ahiretin dünyadan hayırlı olması: Sonraki durumun(geceden aydınlığa çıkma) önceki durumundan hayırlı olması…Ahiretin dünyadan hayırlı olması: Ahiret hayatının dünya hayatından hayırlı olmasıdır. (ikisi birlikte kullanılmalıdır) ‘Ahiretin’ ve ‘Ahirin’ arasındaki ilişki arka plana atılmamalıdır.

4. ve 5. ayetlerin ilk ayetlerle bağlantısı: Eğer Rabbin seni terketseydi; sonraki öncekinden(ahiret dünyadan) hayırlı olmazdı…

Yazar hakkında

Senai Demirci

Bugün doğdu, ömrünü bugün biliyor.
İlk taze nefesini bugün aldı.
Sonunu sonsuzluğa göre hazırlamaya çalışıyor.

Yorum yazın