Kur'an Okumaları

Saf Bağlayarak Savaşanlar

Saf Bağlayarak Savaşanlar | Ha-Mim

Cenab-ı Hak Saff Suresi, 4. Ayette şöyle buyuruyor:

Saf Bağlayarak Savaşanlar

Saff, 61:4 “Allah, kendi yolunda kenetlenmiş bir duvar gibi saf bağlayarak savaşanları sever.”

Ayetin şöyle bir işari manası olabilir: Buradaki çoğul ekini insanın her bir andaki kendisine (self) hitap eder gibi anlayabiliriz. Said Nursi bir yerde anlık yaratılıştan bahsederken zaman ipine dizilmiş kainatlardan bahsediyor (inci kolye gibi).

“Allah, kendi yolunda kenetlenmis bir duvar gibi saf baglayarak savasanlari” yani arka arkaya gelen anlardaki benim zulme (şirke) karşı savaşmamı…

Saf Bağlayarak Savaşanlar | Ha-Mim“Kenetlenmiş bir duvar gibi” derken de bir anınızı bile şirke düşmeden geçirin (yani bir andaki sen bile şirke düşmesin) demek istiyor olabilir ayet bir manay-ı işarisinde.

Bir de bir an bile şirke şirke düşmemenin çok ciddi bir çaba gerektirdiğine (kenetlenmis bir duvar gibi saf baglayarak savaşmak!), taklidi imanla, “ben namazımı kılıyorum, kimseye de bir kötülüğüm yok” demekle, günlük mesainin zihnin en dinç olduğu bir bölümünü (akşam uykulu ve yorgun olduğu bir bölümü değil) ciddi bir şekilde tahkiki iman eğitimine ayırmadan, haftada bir iki defa yapılan kitap okumalarla ya da sohbetlerle bu işin (bir an bile şirke düşmemenin) olamayacağına da işaret ediyor olabilir.

Yazar hakkında

Abdullah Berâ

Bu köşede çeşitli platformlarda yapılan müzakereler sonucunda ortaya çıkmış bazı hakikatleri paylaşmaya çalışacağım. Bu hakikatlerin ortaya çıkmasında yorum ve eleştirileri ile büyük katkı sağlayan bütün hakikat yolcularına teşekkürü bir borç biliyorum. Yazılardaki eksiklikler hiç süphesiz bana aittir.

Yorum yazın

1 Yorum

  • “günlük mesainin zihnin en dinç olduğu bir bölümünü (akşam uykulu ve yorgun olduğu bir bölümü değil) ciddi bir şekilde tahkiki iman eğitimine ayırmadan”sabah namazından önce ve sonrasını iman eğitimine ayrın diyorsun yani abi. İnşaAllah yapabiliriz.