Usûle Dair Kainat ve İnsan

İman Perspektifinden Alternatif Haber

İman Perspektifinden Alternatif Haber | Ha-Mim

Ankara’da 8 Mart 2011’de yağan karla ilgili bir gazetede çıkan haber:

Ankara’da akşam saatlerinde etkisini arttıran yoğun tipi ve kar yağışı sonrasında başkentte yaşam felç oldu. Yoğun kar yağışı nedeniyle birçok araç ve vatandaşlar yollarda mahsur kaldı. Yolda kalan sürücülerin yardımına vatandaşlar koştu. Vatandaşlar yolda mahsur kalan sürücülerin araçlarını iterek yardımcı olmaya çalıştılar. Birçok araç yoluna zincir takarak devam etmek zorunda kaldı. Zincirsiz araçlar ise yollarda mahsur kalarak uzun kuyruklar oluşturdu. Yollarına devam edemeyen bazı araç sürücüleri ise otomobillerini bırakarak evlerine yürüyerek gitmek zorunda kaldı.Yoğun kar yağışının sürdüğü başkent’te saatlerce evlerine gidemediler.

Ve iman pespektifinden alternatifi:

Ankara’da akşam saatlerinde etkisini arttıran yoğun tipi ve kar yağışı sonrasında başkent sakinleri farklı celali tecellileri okuma fırsatı buldular. Yoğun kar yağışı nedeniyle birçok araç ve vatandaşlar yollarına devam edemeyerek acizliklerini, ihtiyaçlarını  tam anlama fırsatını bularak, hakiki mülk sahibine şükrettiler. Ayrıca bu sürücüler, vatandaşların yollarına devam edemeyen sürücülere araçlarını iterek yardımcı olmaya çalıştıklarını görerek, yaratıcılarının rububiyetiyle yola devam etmemelerini irade ettiği kullarına bizzat yardım göndermesini müşahede ettiler. Birçok araç sahibi, kendilerine düşen vazifenin dua olduğunun bilincine bir defa daha vararak, yollarına zincir takarak devam ettiler. Zincirsiz araç sahipleri, bu dünyadaki yaratılışın sebepler planında olduğunu hakkalyakin anlayarak, bunu şefkatli bir şekilde kendilerine hatırlatan yaratıcılarına hamd ettiler. Yollarına devam edemeyen bazı araç sürücüleri ise yağan kar ve soğuk hava eşliğinde azamet-i ilahiyeyi tefekkür ederek yürümeye başladılar. Yürürken, yürüyebildikleri için ne kadar şükretseler az olduğunu düşünüyorlardı.

Yazar hakkında

Abdullah Berâ

Bu köşede çeşitli platformlarda yapılan müzakereler sonucunda ortaya çıkmış bazı hakikatleri paylaşmaya çalışacağım. Bu hakikatlerin ortaya çıkmasında yorum ve eleştirileri ile büyük katkı sağlayan bütün hakikat yolcularına teşekkürü bir borç biliyorum. Yazılardaki eksiklikler hiç süphesiz bana aittir.

Yorum yazın

1 Yorum

  • İman perspektifi olunca afaki malumat alemimizde nur’a dönüşüyor. Felsefe nazarı zulmet ve abesiyet veriyor. Güzel bir tahlil olmuş.   Yazı bana şu cümleyi çağrıştırdı ”Evet tam münevver-ül kalb bir âbidi, küre-i arz bomba olup patlasa, ihtimaldir ki, onu korkutmaz.” sözler.