Risale-i Nur Okumaları Usûle Dair

Hacc’ın Anlamı

1. Bölüm

Kurban Bayramı, “Hacc”dan dolayı önemlidir. “Hacca gitmenin şartı nedir?”, “Kimler Hacca gidebilir?” sorularına en çok şu cevapları duyarız:

-Müslüman olanlar.
-Maddi durumu ve sağlığı gitmeye elverişli olanlar.

Ama bunlar geleneksel anlayıştır ve aslında ben Haccın kendi dünyamda ne anlam taşıdığını bilmek istiyorum.

Hacca giderek ne elde edeceğiz?

Mesela günışığı almak için perdeleri açıp, pencereye ulaşmak gerekir. Aynen bunun gibi, Haccın ne olduğunu anlamak için önce kendimizi hazırlamalıyız. Böylece Hac görevini yerine getirecek duruma geliriz.

Bu yazıda Hac ile ilgili Kur’an ayetlerini çalışmayacağız. O ayetler rehberliğinde, Haccın kendi dünyamızda ne anlama gelmesi gerektiği konusunda konuşacağız.

Teoride, Hacca bir kere gidildiğini biliyoruz, bundan dolayı da, bu gidişten bir şeyler almaya hazır olmalıyız.

• İlk olarak “değişim” ihtiyacını kendimizde hissetmeliyiz,
• Eksiklerimizi ve kirlendiğimizi kabul etmeliyiz,
• Bir şeylerin ters gittiği hayata yeniden başlama kararı almalıyız. (reset)

Büyüme çağlarımıza bakalım, önce bebektik, büyüyüp yetişkin olduk. Çektiğimiz çile ve imtihanlar, sosyal etki ve kültürle, kendimizi kirletmeye/bozmaya başladık. (aslımızdan uzaklaşma)

-Bebekken saf ve temizdik, herkes bize hizmet ediyordu ve hata yaptığımızda kimse bizi suçlamıyordu çünkü tamamen masumduk.

Hac, hayatımıza sıfırdan başlama fırsatıdır.

Bir cihazı fabrika ayarlarına geri aldığımız gibi, Hac da hayatımızı “fabrika ayarlarına” geri alma imkânı sağlar. Bunu yapabilmek için, tüm önceki programların silinmesi gerektir. Tüm geçmiş görüş ve algılarımızı silip atmamız lazım.

Amma velakin, hâlihazırdaki programınızdan memnunsanız (ruh hali), Hacca boşuna zahmet edip, gitmeyin. Nasıl olsa sana özgü, eski anlayışına geri döneceksen, sadece parana ve zamanına yazık etmiş olursun. Üstelik mükemmel olduğunu düşünüyorsan, gitmene hiç gerek yok. Kendi kendimize mükemmel olmadığımızı, fakat bizi ve evreni yaratan Zat’ın mükemmel özelliklere sahip olduğuna şahit olup, Onu tanıdıkça, mükemmellik kazanacağımızı anlamak çok önemli ve ayrıca çalışılması gereken bir konudur.

Rasulallah A.S. dan rivayet edildiğine göre: “Haccını tam anlamıyla yerine getiren kişi, yeni doğmuş bebek gibi olur”muş. Bu “yeni doğmuş hali” arzuluyorsam, hayat anlayışımda eksik bir parça olduğunu fark etmişim demektir. Ah bir fırsatım olsa, hayata yeniden “bebek misali” başlardım.

Değişime hazırım diyelim, peki bunu nasıl yapacağım?

Değişim ihtiyacım gerçek olmalı. Hayatımızı kirlettiğimizi kabul etmemiz gerek.

Ergenlik dönemine girmemiş biri, ailesiyle Hacca gitse, kurallara göre, Hac görevini yerine getirmiş olur mu, sizce?

Haccın gerçek anlamı yolculuğa çıkmak değil, içimizde bir yolculuğun başlamasıdır.

Gelenekte, Hac hazırlığından bahsettiğimizde, ekonomik ayarlamalar, vize, gidiş-dönüşü halletme gibi düzenlemeler akla gelir… Bu tür bilgilere piyasadaki bir Hac kitabından veya seminerinden ulaşılabilir. Ama bizim aslında dikkatimizi yoğunlaştırmak istediğimiz hazırlık, öncelikle kendimizi kirlettiğimizi kabul ederek, buna çözüm olacak “yenilenme”, dolayısıyla “fabrika ayarlarımıza dönüş yapma” hazırlığıdır.

Yazar hakkında

Ali Mermer

Yorum yazın